En Güzel Yılmaz Özdil Sözleri (Adam & Kadın & Sen Kimsin & Atatürk)

Yılmaz Özdil sözleri yazımızda Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal, Sen Kimsin, Adam, Kadın, Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda, İsim Şehir Artist, İsim Şehir Bitki, İsim Şehir Hayvan kitaplarından en etkili ve en güzel Yılmaz Özdil sözleri ve alıntılarını bulabilirsiniz.

Yazıya geçmeden önce Yılmaz Özdil hakkında kısa bir bilgi verelim. Aksaraylı bir baba ve Giritli bir annenin çocuğu olan Yılmaz Özdil 1965 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Bütün akademik eğitimini İzmir’de tamamlamıştır. Yüksek Öğrenimini Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ve Gazetecilik bölümünü bitirdi.

Hem hükümet hem de muhalefete yönelik ağır yazıları ile toplumun muhalif kısmının beğenisini kazanan Özdil halen aktif olarak Sözcü Gazetesinde yazmaya devam etmektedir...

En güzel sözler ve en anlamlı sözler alanında sizi bu sefer Yılmaz Özdil'in kitaplarından alıntıları ile baş başa bırakıyoruz.

Yılmaz Özdil Sözleri

Bu ülke iki kitabı okumadığı için bu hale geldi:

1- Kuran’ı Kerim; okuyup anlasaydık dini kullandırmazdık…

2- Nutuk; okuyup anlasaydık düşmanı tanır, vatanı sattırmazdık…

Ahlakın, onurun yerini ''ciro ve kar '' aldı. Toplumların tek kutsalı, para oldu.

Ulusal marşın "korkma" diye başlıyorsa ve sen korkuyorsan, sonuç kaçınılmazdır.

Zulüm; Çığlığın anadili olur mu?

Milletimizin başı sağolsun deniyor ama… Baş’ı değiştirmezsek millet sağ olmayacak.

"Kadın, bilmeyene nefs, bilene nefestir, Şems-i Tebrizi." Kadın, Yılmaz Özdil

Şehitlerimizi 'vatan sağolsun' deyip, verebiliriz toprağa. Ama birilerinin siyasi hesaplarına verecek canımız yok.

Kur'an'da ki "Allah ile aldatılmayın" ihtarına rağmen, Türk halkı dinine olan derin saygısı yüzünden Allah ile aldatılıyor.

Nur dağındaki Hira mağarasında, Hazreti Muhammed'e gelen ilk vahiy neydi? Oku! Okumak lazım.

Şehit cenazesinde siyasilerimiz tarafından timsah gözyaşları dökülür, musalla başında üzgün pozları verilir, ertesi gün unutulur, hepsi odur.

Senin paranla sana köfte ekmek ısmarladılar, hizmet sandın...

Yılmaz Özdil Atatürk İle İlgili Sözleri

Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal kitabı şu an en popüler kitaplar arasında... Mustafa Kemal kitabından en güzel Yılmaz Özdil sözleri... Mustafa Kemal ile ilgili en güzel sözleri.

Atatürk'ün sevdiği şiir

"Canımı canan isterse minnet canıma

Can nedir ki, kurban etmeyeyim cananıma"

Kadın, insan değildi. Nüfus sayımında sayılmıyordu. Büyükbaş hayvanlar bile sayılıyordu... Kadınlar sayılmıyordu.  Eşit birey oldu.

İlelebet payidar. Mustafa Kemal.... 77 senedir konuşmuyor. Can kulağıyla dinliyoruz. 13 senedir konuşuyorsun.  Ciddiye alıp dinleyen yok... Cumhuriyet budur...

''Cahillikle savaş düşmanla savaştan daha az önemli değildir.''

Kitap Aşkı

Trablusgarp'ta ,Çanakkale 'de ,Kurtuluş Savaş'ında, en kanlı çarpışmaların en kritik günlerinde bile elinden kitap düşürmezdi.

Son söz değil, dünya durdukça ön sözdür. Mustafa Kemal ilelebet payidardır.

Vefatından neredeyse bir asır sonra, hiç tanımadığı, hiç görmediği insanların bedenine imzasını atan bir başka lider yok.

"Yağcılıktan, yalakalıktan, dalkavukluktan tiksiniyordu. Hayatta en kötü şey riyakârlıktır" diyordu.

"Din, Allah ile kul arasındaki bağdır, softa sınıfının din simsarlığına asla müsaade edilmemelidir, dinden maddi menfaat temin edenler menfur (tiksinti verici) kimselerdir" diyordu.

"Kitap okumak, nefes almak gibiydi."

"Kemalizm" sıfatı, Türk basınında ilk kez 1927'de Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından "Hâkimiyeti Milliye " gazetesinde kullanıldı. Kemalizm şahsa ait değildi. Cumhuriyetin parolasıydı, devrimciliğin adıydı.

''Memleketi kurtarmanın tek şekli, Cumhuriyet'i kurmaktı'' dedi.

Mustafa Kemal için kadın veya erkek ayrımı yoktu. Yürek var mı ona bakıyordu.

"Yalnızlığı, zaferleri kadar derindi."

Saray tarafından vatana ihanetle suçlanan Mustafa Kemal, şimdi aynı saray tarafından vatan kahramanı olarak alkışlanıyordu, yakında aynı saray tarafından gene vatana ihanetle suçlanacaktı!

Yılmaz Özdil Adam Sözleri

Adam kitabından en güzel Yılmaz Özdil sözleri...

Ulusal marşın "korkma" diye başlıyorsa ve sen korkuyorsan, sonuç kaçınılmazdır.

Yürek yoksa, insan engellidir.

Şehitlerimizi 'vatan sağolsun' deyip, verebiliriz toprağa. Ama birilerinin siyasi hesaplarına verecek canımız yok. Siz sırça saraylarda dem süreceksiniz diye, bizim Ailelerimizi Mehmetlerimizi ateşe atamazsınız. İsyanımız bunadır. Bütün Aileleri, bütün Mehmetleri yaşatmak, mutlu etmek için vardır devlet.

Kur'an'da ki "Allah ile aldatılmayın" ihtarına rağmen, Türk halkı dinine olan derin saygısı yüzünden Allah ile aldatılıyor.

Açık söylüyorum... 50 yıl öncesinden çok daha geridir bu ülke. Asrın liderinin peşine takılıp, taa geçen asra gitti Türkiye.

Bazılarının vicdanı tertemiz. Hiç kullanmıyorlar çünkü.

Soy sop filan değildir önemli. Milleti kimin soy'duğudur.

Eş anlamlı bilinir ama... Zengin olmak başka şeydir. Varlıklı olmak başka şey.

Bu memlekette Atatürk'ü sevmenin maalesef ciddi bedeli var...

Bir dönem kapanıyor. "Sanatçı"larımız gidiyor. "Ünlü"ler kalıyor geriye!

Senin başına gelenin, ne ilk ne de son olduğunu, bu topraklarda yalakalığın meziyet, dürüstlüğün eziyet olduğunu hatırlarsın. Bırakmaya niyet etmişken, tekrar başlarsın.

Abilik, baba gidince emanet devralmaktır aynı zamanda. Baba yerini doldurmak mecburiyettir. Küçük kardeş, babadan sonra evlattır artık abiye

Bu mübarek memleket... Kuvayi Milliyecinin sırtından çıkarıp sattığı paltosuyla, yurtsever müftünün kefen parasıyla kuruldu.

Neticede... Aziz Nesin'i diri diri yakarak öldürmeye çalıştılar bu memlekette... Sabahattin Ali'yi katlettiler. Rıfat Ilgaz'ı ellerini ayaklarını zincirleyerek, gözlerini bağlayarak sokaklarda dolaştırdılar, hapislerde çürüttüler.

Ataol Behramoğlu

"Geçer, güzelim, bu günler de geçer, sökülüp atılır dikenli teller, koparır halk bir gün zincirlerini."

Çünkü ne demişti Tevfik Fikret? Verir zavallı memleket, verir ne varsa malını varlığını, hayatını, umudunu, hayalini... Hemen yutun düşünmeyin, haramını, helalini... Yiyin efendiler yiyin, bu doyumsuz sofra sizin doyuncaya, tıksırıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin.

Nazım Hikmet

"Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar, ve ben, ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar mavi, bu kadar geniş olduğuna şaşarak, kımıldamadan durdum, sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara, bu anda ne düşmek dalgalara, ne baş aşağı, ne baş yukarı, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım... Toprak, güneş ve ben, bahtiyarım."

Camiyi ahır yapanlar,şimdi de cami bombalayacak dediniz. Camiyi bombalayanın da, TBMM'yi bombalayanın da kim olduğunu gördük. "Türkiye laiktir laik kalacak" dediğimiz için, bize dinsiz dediniz. "Alnı secdeye eriyor" dediğiniz heriflerin ne mal olduğunu gördünüz! Dolayısıyla... Fethullahçılarla imam nikahlıyken Atatürk'e hakaret edenlerin, şimdi AKP genel merkezine devasa Atatürk posteri açması elbette takdir edilecek bir öz eleştiridir. Ama, yetmez...

"Herkes Everest'e tırmanamayabilir ama... Herkesin tırmanabilecegi bir Everest'i vardır."

Yılmaz Özdil Kadın Sözleri

Kadın kitabından Yılmaz Özdil sözleri...

Çünkü, şöyle demiş milli şair... Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. İbret alınsaydı, tekerrür mü ederdi.

Kadın, bir erkeğin kendisini sevmediğini, ondan daha önce fark eder. Yılmaz Özdil Aşk sözleri

"Kadın, bilmeyene 'NEFS', bilene 'NEFES'tir." Şems-i Tebrizi.

Türkiye'de kadın olmak zordur. kadın heykeli olmak, daha da zordur.

"İlla koltuğa oturtacaksanız çocukları, götürün Sunay Akın' un koltuğuna oturtun. Baba mirası köşkünü kat karşılığı müteahhite vermektense, Oyuncak Müzesi' ne dönüştüren Sunay Akın' ın koltuğuna... Ki 'insan evladı' yetiştirmenin, çocuk oyuncağı olmadığını kavrasın çocuklarınız."

Hiç düşündünüz mü? Neden “imdat adam öldürüyorlar” diye çığlık atılır? Veya neden “yetişin adam öldürüyorlar” diye bağırılır? Çünkü kadın’sa kimseyi ırgalamaz. Adamsa yardıma koşulur! O nedenle filmlerimizde asla imdat kadın öldürüyorlar” diye bir replik duymazsınız!

"İlim Çin'de bile olsa gidip alınız" diyen peygamberimizin buyruğunu, "ilimi bırakınız, malları alınız" şeklinde anlamışız. Palmiye ağacı getiriyoruz Çin'den... Plastikten... Asırlık ağaçlarımızı katledip, AVM yapıyoruz, AVM'lerin bahçesine bunları dikiyoruz.

Üvey de tıpkı öz gibidir iddiasında değilim... Ama, öz evladını cami avlusuna bırakan kadın mı öz'dür? O bebişi çocuk esirgemeden alıp, bağrına basan kadın mı üveydir?

Bir günlük adalet, 60 yıllık ibadetten faziletlidir.

Türk vatandaşlarına turist olarak vize verirken bile bin dereden su getiren Avrupa ülkelerinde, PKK cirit atıyordu.

Seri katilin 3. kurbanı. 30 yaşında travestiydi. Onu kimse yazmadı. Çok ahlaklıyızdır çünkü.

Turgenyev'den; "Bütün dehamı, bütün eserlerimi, akşam yemeğine geç ya da erken gelmemle candan ilgilenen bir kadın uğruna feda etmeye hazırım."

Bunların ruhuna öyle bir nefret tohumu ekilmiş ki, kardeşim... Ne diri, ne ölü, kendilerinden olmayan hiç kimseyi insan yerine koymuyorlar. Yaşarken mutsuz etmeleri yetmiyor, öldükten sonra da kahretmekten zevk alıyorlar.

Agatha Christie'den; "Zeki olup da, aptal görünmek gibi iyi bir şey yoktur."

Bir kadın söyleyeceği çok şey olduğu halde susuyorsa, erkek artık tüm şansını kaybetmiştir.

Siz siz olun kardeşim... Çocuğunuzu Müjdat Gezen'in koltuğuna oturtun. Götürün bugün okuluna, gezdirin, "servet" denilen kavramın, para değil, insan biriktirmek olduğunu öğrensin çocuklarınız.

Yılmaz Özdil Sen Kimsin Sözleri

Sen Kimsin kitabından Yılmaz Özdil anlamlı sözleri...

Ahlakın, onurun yerini ''ciro ve kar '' aldı. Toplumların tek kutsalı, para oldu.

Nur dağındaki Hira mağarasında, Hazreti Muhammed'e gelen ilk vahiy neydi? Oku! Okumak lazım.

Asrın liderimiz "benim gitmem demek, devletin yıkılması demektir." dedi. Atatürk "benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

Eşini ihmal ediyordu. Giyimine kuşamına bir başka önem verir olmuştu. Eve sık sık geç geliyor, bazen nöbet filan diyerek hiç gelmiyordu. Eşi şüpheleniyordu. Malum, evli erkekler iyi bilir, kadınların hissiyatından daha yetenekli bir istihbarat teşkilatı henüz icat edilmedi dünyada...

Haram diye faiz almayan mütedeyyin vatandaşlarımız, faize giydirilen kâr payı gömleğini pek sevmişti. Faiz haram, kâr payı helaldi.

Liyakat denilen kavram, Türkiye'deki siyasettten çok uzaktı.

Bakın bilim deyince aklıma geldi. Google’a girin. Profesör Aziz Sancar diye arayın, sadece 137 bin sonuç çıkıyor, Cüppeli Ahmet hoca diye arayın 5 milyon 400 bin sonuç çıkıyor.

Kısa bir süre önce bir sokak röportajında Rıdvan Dilmen'e mikrofon uzatılmış, "Türkiye hangi yarım kürededir, Türkiye kaç coğrafi bölgedir" soruları sorulmuş, Rıdvan Dilmen iki soruya da cevap verememişti. Türkiye'nin hangi yarım kürede olduğunu bilmeyen, Türkiye'nin kaç coğrafi bölge olduğunu bilemeyen arkadaş, Türkiye'nin rejimine dair fikir yürütüyor, kampanya yürütüyordu. Üstelik Arda Turan, Burak Yılmaz ve Murat Boz "istiklal savaşı"na çağrı yapıyorlardı ama, üçü de askerliğini bedelli yapmıştı. Koğuş nöbeti bile tutmayan tipler, memleketin gençlerini "istiklal savaşı"na davet ediyordu.

Çünkü bir ülkede '' adalet '' olabilmesi için, kanun değil, millet lazımdır.

Yılmaz Özdil Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda Kitabı Sözleri

Beraber Yürüdük kitabı Yılmaz Özdil sözleri...

Ensen kalınsa, canın sağolsun. Garibansan, vatan sağolsun'du.

Bütün limanlar satılacak, Tüpraş, Petkim fabrikalar köprüler,otoyollar satılacaktı. Dünya ekonomi tarihinde... Üreterek değil satarak kalkınacağına inanan ilk millettik...

Bugünkü çamaşır dünkü güneşte kurutulmaz, bugün siz geçmişteki yanlışları araştırıyorsunuz, yarın da bir başkası çıkar bugünkü yanlışları araştırır.

TSE başkanı oğlunu evlendirdi. Düğüne 37 bin kişi katıldı. Yanlış okumadınız ... 37 bin kişi katıldı. Düğğn 26 bin metrekare kapalı alanı olan Konya Tüyap Fuarında yapıldı. İkram için 43 büyük baş hayvan kesildi. Sadece Türk standartları açısından değil dünya standartlarında bile rekordu ...

İsim Şehir Hayvan / İsim, Şehir, Bitki / İsim Şehir Artist Kitabından Yılmaz Özdil Sözleri

Bu üç güzel eserden Yılmaz Özdil Özlü Sözler...

Mustafa Kemal'e rakı içiyor diye "sarhoş" demeye getiriyorsan eğer "sarhoş kafayla kurup yücelttiği memleketi, ayık kafayla niye yönetemiyorsun? " diye sorarlar adama...

Zulüm... Çığlığın anadili olur mu?

''Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır '' lafı hikayedir. Lafın doğrusu... Her başarılı kadının önünde takoz bir erkek vardır.

Ve, dönüp bakıyoruz geriye... Wi-fi'larımız, ipad'lerimiz, akıllı telefonlarımız, çanak antenlerimiz yoktu ama, daha mutluyduk galiba.

Senin paranla sana köfte ekmek ısmarladılar, hizmet sandın...

Tehlike ne İran’dır, ne İngiltere... Kara cehalettir.

Embriyoloji profesörü, trenle mescit açılmasını talep ediyor ve virajlarda kıble denk getirilemeyeceği için reddediliyorsa… Milli hap icat etmeye gerek yoktur. Hapı zaten yutmuştur o millet.

Hiç düşündünüz mü, dünyada “korkma” diye başlayan tek ulusal marş, neden bizim?

“Tek parti” olsun. “Tek adam” yönetsin. “Tek tip” düşünülsün. Bunu istiyorsun ama... İstediğin kadar yoğur. Bin yıllık mutfak bu kardeşim... “Terbiyeli köfte”den ibaret değildir!

Sınavlara giren çocuklarımızın “Allah zihin açıklığı versin” diye yuttuğu üç adet okunmuş pirinç tanesi bile, ithal... Sen hangi ulusal bilinçten bahsediyorsun?

"Kötülüğün zaferi için gereken tek şey, iyilerin hiçbir şey yapmamasıdır..." Edmund Burke

Nerede okuduğun değil, hayatı nasıl okuduğundur önemli olan.....

Eskiden askerlik yapmayana kız vermezlerdi, şimdi askerlik yapana kız vermeyecekler, çulsuz bu diye.

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34... Fibonacci serisidir bu. Eğitimsiz göz bakarsa, peş peşe sıralanmış, alakasız sayılar gibi durur. Halbuki... Her sayı, kendinden önceki iki sayının toplamıdır. Aslında “düzen” oturmuştur, tıkır tıkır işler ama sıradan göz göremez. Matematik zannedersin... Hayatın ta kendisidir. Her olayın, kendinden önceki olaylarla bağlantısı olduğunu anlatır bize... İki adım öncesini görürsek, bir sonraki adımın ne olacağını da kabak gibi görebiliriz.

Yılmaz Özdil sözleri facebook, twitter, whatsapp, tumblr, istagram gibi sosyal paylaşım sitelerinden paylaşabilirsiniz. Sizlerden de yorumlar kısmına Yılmaz Özdil Sözleri ve değerlendirmeleri bekliyoruz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.